Tipy na maturitní ples

Maturitní ples - ilustrační fotoMaturitní ples... Pojem se kterým se setkává každý, kdo se rozhodl zakončit střední školu. Někdo se těší na pohodový večer s přáteli, spolužáky a učitelským sborem, jíní jsou však už dopředu nervózní. Ptáte se z čeho? Je to jednoduché... dopadla na ně veškerá tíha odpovědnosti za přípravu a organizování celého večera a my víme, že to není nijak snadný úkol. Pokud jste to právě vy, kdo čtete tento článek, přinášíme Vám tipy, triky a rady, které Vám dopomohou připravit tento večer k dokonalosti. Napovíme Vám krok za krokem čemu se vyhnout a na co naopak nezapomenout, aby byl Váš večer pro všechny zúčastněné potěšením a stal se tak krásnou vzpomínkou na Vaše studium.

 

  1. Záčínáme
  2. Čemu se věnovat nejprve
  3. Program maturitního plesu
  4. Před plesem
  5. Nutné "drobnosti"
  6. Průběh semotného plseu, aneb na co nezapomenout
  7. Tipy na závěr

 

 

Začínáme

 

Maturitní výbor:

Vnímejte ho jako první a prioritní položku na Vašem seznamu úkolů. Proč je tak důležitý? Je to jednoduché. Lidé, kteří jsou do něho zvolení zpravidla organizují a plánují stěžejní části plesu, proto by tito lidé měli být zodpovědní a především by měli mít chuť se do tohoto náročného úkolu pustit. Přemýšlíte o 1 - 2 lidech? Na to rovnou zapomeňte, potřebujete alespoň 4 pracovité spolužáky.

 

Finance:

Kde vzít na všechno peníze? To je asi tím nejčastějším problém ze všech. Mnozí z Vás jistě přijdou s nápadem, že by mohl každý Váš spolužák přispět menší částkou a díky tomu by se mohla pokrýt značná část nákladů. Ano, jistě, někdy Vám nic jiného nezbývá, ale často je mnohem přívětivější řešení sehnat si několik sponzorů, kteří Vám se zaplacením některých záležitostí rádi pomohou. Věřte, že Vám to bude velmi nápomocné. Nevěřili by jste, co jsou v dnešních dobách firmy ochotné pro "jakoukoli" reklamu udělat. Nezapomínejte se také informovat u vedení školy. Bude-li to v jejich silách, jistě rádi přispějí z rozpočtu jistou částkou aby Vám usnadnili práci a přispěli k dílu. Samozřejmě, značnou část nákladů budete schopni uhradit z prodeje lístků a tomboly.

 

 

Čemu se věnovat nejprve:

 

Místo a termín konání plesu:

Toto rozhodnutí výrazně a zásadně ovlivní Váš ples. Místo a termín kde se Váš večer odehraje je dobré rozhodnout už ve druhém ročníku. Teď si nejspíš říkáte, že je to zbytečně brzo, ale buďte si jistí, že není. Spousta škol má termín a prostory pronajaté dlouhou dobu dopředu. Samozřejmě, vždy se nějaký termín najde, ale bude-li to na konci plesové sezóny, může nastat moment, kdy Vaši přátelé už budou unaveni z maratonu plesových večerů a účast na Vašem plese tak bude nižší než by jste si přáli. Napadá vás "proč jen jsme se tomu nevěnovali dřív" nevěste hlavu. Jsme si jisti, že na nějaké řešení přijdete.

 

Kapela:

Všichni to známe. Přijdeme na ples a těšíme se, až si zatančíme s přáteli, nebo rodiči, ale hudba, kterou na plese hrají se nedá poslouchat. Někdy je to hudba na kterou se tančit zkrátka nedá, nebo při představě, že tančíte celý večer polku, Vás zachvátí pocit, že snad budete muset dokonce odejít. S kapelou je to podobně jako s místem a termínem konáni plesu. Je třeba na ní myslet a objednat s dostatečným předstihem. Spousta kapel může mít nabitý program klidně až na dva roky dopředu. Tudíž na nic nečekejte a pusťte se do hledání. Při výběru kapely nezapomeňte zohlednit věkové generace všech hostů. Můžeme-li Vám doporučit, snažte se objednat některý z tanečních orchestrů, jejichž repertoár je mnohdy velmi pestrý. Pokud se ale nacházíte v bodě, kdy jsou orchestry na datum Vašeho plesu zarezervovány jinými školami, nezoufejte. Vždy se dá najít i jiné řešení. Jedno z nich, na které většina škol přistoupí je oddělený sál s DJ. Na své si tak tedy přijde každý.

 

Téma maturitního plesu:

Není nutností, ale dobrým nápadem. Zvolte si jedno téma do kterého bude ladit celý Váš ples. Může zahrnovat druh předtančení, Vašeho půlnočního překvapení, nápojového lístku, výzdoby apod. Možná Vás napadá "proč se zabývat něčím tak zbytečným? Ostatním ročníkům to přece do teď fungovalo". Ano, jistě fungovalo. Pokud ale neplánujete ples v Lucerně či jiném krásném reprezentačním sále, bylo by možná dobré přemýšlet nad něčím originálním na co budou hosté ještě mnoho let vzpomínat. Nemyslíme tím samozřejmě požár, ozbrojené přepadení nebo vývoj zbraní hromadného ničení... Máme na mysli téma, které hosté ocení a zpestří jim tak Váš večer. Buďte nápadití a zamyslete se nad tématy jako jsou: hippies, Hawai, léto v zimě, 60. léta, vodní svět, Mexico, Rebelové, nebe vs peklo, Hollywood atd.

 

Bezpečnostní agentura:

Tato část článku není zrovna jednou z těch nejdůležitějších, ale opomenout ji bohužel nemůžeme, protože ne vždy pro Vás bude bezpečnostní agentura  zařízena provozovatelem kulturního zařízení. Často není dokonce přítomnost některé z těchto agentur nutností. Myslete však na to, že nastane-li nějaký problém, profesionál se postará o jeho vyřešení lépe, než Váš svalnatý kamarád.

 

 

Program maturitního plesu:

 

Předtančení:

Kdo nám na plese zatancuje? Tuto otázku si klade snad každý organizátor plesu ihned,  jakmile začíná sestavovat program celého Vašeho večera.  Proč je to první část programu, která mu přijde na mysl? Je to jednoduché... Začíná jim 90% všech maturitních plesů. Předtančení se tak stalo víc než jen běžnou zvyklostí. Jak ale postupovat při hledání tanečního páru, jednotlivce nebo celé taneční skupiny? V této otázce si budete muset bohužel poradit sami, protože záleží jen na Vašem uvážení a vkusu. Bude to tedy standardní, Latinsko-americký, newstyle, breakdance, nebo jiný moderní tanec? Je to jen na Vás. Jednu radu Vám ale přece jen dáme. Pokud jsou všechny taneční páry nebo skupiny rezervovány, zkuste se poptat přátel. Budete překvapeni kolik lidí se ve Vašem městě tanečním aktivitám věnuje.

 

Slavnostní nástup a šerpování:

Maturitní ples - nástup a šerpováníSlavnostní nástup... Okamžik na který se nikdy v životě nezapomíná. Každý student s celou svou třídou stravili hodiny a hodiny jeho vymýšlením a nacvičováním s jediným cílem. Sestavit a zatancovat ho tak, aby nadchl a někdy i rozesmál celé obecenstvo. Pokud se ve Vaši třídě vyskytuje osoba, která je schopna takové předtančení vymyslet a sestavit, máte vyhráno. Co ale dělat, když nikdo takový není po ruce? Nezbývá Vám nic jiného než najmout si odborníka. Konkrétně v tomto případě to bude choreograf, jehož prací bude pro Vás celý nástup vymyslet a následně ho s Vámi napilovat tak, aby každý v sále na konci Vašeho vystoupení radostí a úžasem tleskal. Nemusíte se bát… I když to zní jako velmi těžký úkol, uvědomte si, že to dokázali i ti před Vámi, tak proč ne vy?
Nezapomeňme na zmíněné šerpování. To Vás samozřejmě nemine. Snažte se objednat si šerpy takové, aby na Vašem plese vynikaly a každému se líbily. Slogan můžete přizpůsobit tématu celého večera nebo se inspirovat v naší (link)nabídce šerp.

 

 

Důležitá je také hudba. Co se dobře osvědčilo?

Mezi oblíbené skladby patří:
With or without you (U2), Bitter sweet symphony (long version), Te Busco (Celii Cruz), It´s all right (Guns roses), Thank you (Alanis Morisette), Rape me (Nirvana), Yestarday once more (The Carpenters), Show must go on (Queen), Crimson tide and deep blue (Nightwish), Apologize (Timbeland), Conquest of paradise (Vangelis), We don´t need no education (Pink Floyd), November rain (Guns roses), One blode (Green Street Holligans soundtrack), Wooow, i feel good (James Brown), Nesnáším loučení (Michal David), Leave out all the rest (Linkin Park), Adiemus (Enya).

 

Proslov:

Po ukončení šerpování je dobrým zvykem pronést proslov maturantů. Zvolte si dva spolužáky ze třídy o kterých jste přesvědčeni, že jejich přednes bude nejlepší. Ideální je holka a kluk. Tím působí celý proslov vyváženě. A jak by měl takový proslov vypadat? Nemusí být zbytečně dlouhý. Nemusí přece nikoho unavovat… Nechte hosty zasmát se, ale také nezapomeňte na poděkování rodičům, učitelům a alespoň v krátkosti shrnout Vaše léta na škole a co Vám studium přineslo. Přinášíme Vám ukázku jednoho z proslovů, se kterým jsme se setkali:

 

Vážení rodiče, členové profesorského sboru, milý hosté, kolegové a kolegyně,

Je to jako včera, co se z nás stali středoškoláci. Měli jsme to štěstí a dostali se na (jméno školy) v (město). Již záhy jsme poznali, že cesta za poznáním a vědomostmi není snadná. Často jsme měli a někdy ještě máme pocit, že se na nás vše valí, že naděje do nás vložené přijdou vniveč a že úspěšné zakončení středoškolského studia je pro nás nedosažitelná meta. Avšak díky snaze všech našich profesorek a profesorů jsme překonali i ty nejtěžší překážky. Děkujeme jim, že svou vytrvalostí a trpělivostí nám pomohli pochopit, že vzdělání má trpké kořeny, ale sladké plody. Víme, že často nedáváme studiu tolik, kolik si zaslouží, že naše docházka má stále ještě rezervy a že jsme naší třídní profesorce připravili nejednu těžkou chvíli. Jí především patří náš dík.

Nesmíme zapomenout na naše rodiče. Neboť oni jsou těmi, kteří za námi vždy pevně a odhodlaně stáli, kteří pro nás měli pochopení i radu, kteří s námi cítili.

Není v mých silách děkovat všem, kteří se podíleli na tom, kdo jsme a kdo budeme. Jedno je však jisté. Čas, který jsme strávili a ještě strávíme na (jméno školy) v (město) v nás všech zanechal jasnou a nesmazatelnou vzpomínku. Přeji nám všem, abychom úspěšně složili maturitní zkoušku a vykročili do nového života. Děkuji za pozornost.

 

Vystoupení "na desátou":

Zábava na plese už se začíná rozjíždět v plném proudu. Proto je dobré zařadit vystoupení, které bude takovým mezistupněm mezi šerpováním a půlnočním překvapením. Protože atmosféra na plese už začíná být uvolněnější, navrhujeme druh vystoupení jako je UV show, akrobatický rokenroll aj.


Půlnoční překvapení:

Říkáte, že slavnostní nástup bylo málo? Dobře, pak Vám navrhujeme do programu zařadit půlnoční překvapení. Zpravidla je to krátká show pro zpestření celého večera a velmi často také jako pobavení hostů Vašeho maturitního plesu. Zvolili jste si téma plesu? Nezapomeňte mu přizpůsobit Vaši show. Je to plně ve Vaši režii, zrovna tak jako celý program plesu. Chcete-li rádi Vám nastíníme několik myšlenek. Tak co třeba slepičí tanec, sněhová vánice z polystyrenových kuliček, báseň, kouzelník, taneční představení, ohňostroj (doporučujeme venku), barmanská show aj.

 

Moderátor:

Osoba, která hosty i Vás provází celým večerem. Je to člověk, který se může výrazně přičinit k tomu aby se Váš ples stal vydařeným. Často je to někdo z řad studentů. To v případě, že je dotyčná osoba, výřečná a zábavná není vůbec špatný nápad. Ale my jsme toho názoru, že je vhodnější vybrat někoho z řad profesionálů. Je to samozřejmě nákladnější, ale myslete na to, že moderátor jehož je to profese, se umí perfektně vyjadřovat, zvládat krizové situace s lehkostí a je obdařen velkým množstvím zkušeností. Tedy samozřejmě záleží koho do této funkce povoláte. Nezapomeňte pro něho připravit veškeré podklady týkající se celého večera s dostatečným předstihem. Za předání seznamu maturantů na šerpování a programu plesu hodinu předem Vám jistě nijak vděčný nebude. Dále doporučujeme projít si s moderátorem výslovnost všech jmen a ujistit se, že rozumí každému bodu Vašeho programu.

 

Program na stoly:

Dejte si na něm záležet. Přece jen je to vizitka Vašeho programu pro každého hosta, který do něho u stolu nahlédne. Program napsaný klasickým písmem bez jaké-koli úpravy, působí nedodělaným odfláklým dojmem. Rádi Vám nastíníme několik tipů: Zabalte program do ruličky, ovažte ho ozdobnou stuhou, použijte kvalitní papír, opalte rohy papíru, můžete v krátkosti rozvést program a přidat informace o vystoupeních apod. Co se grafické úpravy týká, obraťte se na někoho ze spolužáků nebo přátel. Jistě Vám rádi pomohou.

 

 

Nutné "drobnosti":

 

Šerpy:

Šerpy... Bez nich se snad žádný ples neobejde. Je to nejvýraznější prvek celého večera, který při pohledu na vaši večerní róbu nepřehlédne žádný ze zúčastněných. Jak by měla taková šerpa vypadat? Pokud jste se rozhodli zvolit pro celý večer jednotné téma, bude ideální přizpůsobit mu šerpy jak barevně tak zpracováním. Nedoporučujeme kombinovat světlé šerpy se světle barevným potiskem. Nápis na šerpách se potom ztrácí, a to na co jste tolik hrdí nemusí nakonec dostatečně vyniknout. V barvě potisku se obvykle připraví ozdobný květ, který šerpy spojuje. Doporučujeme: Objednejte si oboustranné šerpy, na které si můžete nechat natisknout jaké-koli motto, slogan nebo oblíbenou hlášku.

 

Květiny:

Nezanedbejte výběr květin a snažte se je vyzvednout v nejzazším termínu od konání plesu, aby Vám nezvadly. Je naprostou zvyklostí kupovat květiny třídní učitelce a ředitelce. Samozřejmě můžete se tomu vyhnout ovšem díky zvyklosti, kterou se květiny na plesu staly, by to mohlo být považováno za neslušnost. Budete-li květin pořizovat více, nezapomeňte na vázy nebo jinou nádobu, kam potom květiny odložíte.

 

Skleničky:

Budete mít na plese šerpy? Pak nezapomeňte na skleničky. Obě tyto věci jdou ruku v ruce. Nejen že slouží na slavnostní přípitek, ale později do nich můžete sbírat peníze a skleničku si doma vystavit. Všichni to známe. Z plesu si přineseme šerpu, tombolu, zážitky... Jediné co si možná člověk ale doopravdy vystaví je sklenička s penězmi na památku. Pokud přemýšlíte nad (link)skleničky na sekt, doporučujeme jemný ozdobný motiv, pokud máte ale pánové pocit, že půllitr je to pravé pro Vás? Pak doporučujeme (link)půllitry na které se hodí silnější a výraznější motiv.


Dárek pro učitele:

Ano, skutečně se od Vás čeká nákup dárku pro třídního učitele. A věřte, že si ho plně zaslouží. "To teda nevím", říkáte si? Ani nad tím nepřemýšlejte. Vzpomeňte si jen, kolik trpělivosti s Vámi měl a kolik dobrého do Vašeho života plného vědomostí přinesl. Co mu ale koupit? Je to jednoduché... pečlivě zvažte zájmy Vašeho třídního učitele a pusťte se do výběru. Pokud má rád adrenalinové aktivity, upněte svůj zrak směrem k tandemovému seskoku, výletu balónem, zorbingu, kolečkovým bruslím, či potápěckému kurzu. Pokud ovšem Váš třídní není vyznavačem těchto sportů a nechcete se mu doslova pomstít, navrhujeme některý z upomínkových předmětů nebo relaxačních aktivit jako jsou wellnes pobyty, lázně, zájezdy, poukazy na masáže aj.

 

Nazdobení stolů:

Nezanedbejte ho! Je to přece Vaše vizitka spolu s hezky připraveným programem Vašeho večera. Jak ho ale ozdobit? Každý stůl krásně oživí a rozsvítí malá květina ve váze, pohozené okvětní lístky nebo dekorační konfety. Můžete dokonce (v případě, že to majitel sálu dovolí) poprosit spolužáky a spolužačky, aby doma připravili jednohubky. Každý jich může připravit menší množství, které rozdělíte na malé tácky nebo talířky. Všichni přece rádi k vínu nebo jinému aperitivu něco zakousneme.

 

Cedulky a jmenovky:

Neméně důležitá součást ozdoby Vašich stolů. Nezapomeňte připravit zvlášť čísla pro stoly a zvlášť pro učitelský sbor aby každý věděl, kam si může sednout. Grafickou úpravu všech cedulek můžete přizpůsobit tématu Vašeho slavnostního večera. Máte-li pocit, že to není dostatečně originální, navrhujeme Vám čísla napsat na malé héliem naplněné balonky, které připevníte ke stolu a které se tak budou vznášet půl metru nad stolem. Připevněte je např. k židli nebo připravte malé pytlíčky naplněné pískem (v ozdobné látce), ke kterým je přivážete.

 

Vstupenky, plakáty a pozvánky:

Na nich si dejte extra záležet. Proč? Je to jasné... Vždyť je to Vaše "lákadlo" na ples. Pozvánky a především plakáty mají reprezentovat Váš slavnostní večer a přimět tak jeho návštěvy co nejvíc přátel, příbuzných a jiných známých. Jak by měl ale takový plakát vypadat? Snažte se, aby byl originální ale čitelný a výrazný. Nikdy není potřeba ho doslova zahltit textem, stačí jen základní informace. Nevíte-li si rady s jeho přípravou, můžete nahlédnout do naší (link)nabídky. Rádi Vám plakát i se vstupenkami připravíme. Tím se dostáváme ke vstupenkám. Je dobré je opatřit ochranným znakem aby nebyli kopírovatelné. Jistě to znáte. Vždy se najde nějaký "chytrák", který je schopen vstupenku okopírovat a vy tak přicházíte o značnou částku, která má pokrýt část Vašich nákladů na ples. Kopírovat jdou také velmi snadno tehdy, je-li jejich grafická úprava příliš jednoduchá. V případě zkopírování vstupenek nedojde jen ke ztrátě peněz, ale může dojít i na tučnou pokutu ze strany provozovatele za přeplnění sálu a to Vám večer jistě nezpříjemní.

 

 

Před plesem:

 

Rekapitulace:

Neustálé opakování nikdy ničemu nic neuškodí, proto se před Vaším slavnostním večerem ujistěte, že máte vše připravené, nic Vám nechybí  a na nic jste nazapomněli.

 

Slavnostní nástup, šerpování, půlnoční překvapení:

Teď přišel ten pravý čas na zopakování vašich vystoupení, dopilovaní nedostatků k dokonalosti tak, aby všechny zúčastněné ohromil a jen tak na něj nezapomněli.

 

Kulturní program:

Zkontaktujte všechny účinkující Vašich vystoupení nebo dokonce celého večera, aby se nestalo, že na Váš ples přijedou pozdě, nebo dokonce nepřijedou vůbec. Mohly by tak nastat velmi nepříjemné komplikace.

 

 

Průběh samotného plesu, aneb na co nezapomenout:

 

Změny na poslední chvíli:

Vyvarujte se jim! Málokdy to přináší něco dobrého. Pokud máte program plesu připraven do puntíku, vše přesně časově naplánováno, nic neměňte. Může se stát, že hosté neuvidí vystoupení na které se těšili, nevyzvednou si výhru v tombole. Může se dokonce stát i taková nepříjemnost, že moderátor není seznámen se změnami a vznikne velký zmatek, jak pro něho, pro Vás, tak pro hosty.

 

Rozdělte si role:

Jak jsme již psali u odstavce "Maturitní výbor", neorganizujte celý ples ve dvou lidech. Rozdělte před plesem funkce mezi celou třídu. Můžete dokonce požádat spolužáky z nižších ročníků o pomoc. Rádi Vám vyhoví... Získají při organizování cenné zkušenosti a také se díky své ochotě dostanou na ples zdarma. Pečlivě vybírejte koho na jakou funkci zvolíte.

 

Rekapitulace s moderátorem:

Nezapomeňte si s moderátorem ještě jednou projít výslovnost všech jmen, aby nenastal trapný moment a to zcela zbytečně.

 

Finance:

Snažte se maximum nákladů zaplatit dopředu. Nebudete tak muset u sebe uchovávat velké množství peněz od kterého se budete bát udělat třeba jen jeden krok stranou, aniž by se k Vám nedostavil pocit, že peníze Vám už někdo stihl ukrást. Finance v žádném případě nenechávejte v šatně. Zatím jsme v žádné šatně nezpozorovali pracovat ostražitou ochranku.

 

 

Tipy na závěr:

 

Tombola:

Že budete losovat tombolu na pódiu? Dobrá, ale doporučujeme maximálně prvních 10 výherců. Dlouhé losování brzdí zábavu a hosty by mohlo dokonce začít i nudit.

 

Občerstvení:

Nezapomeňte připravit něco menšího k jídlu nejen pro kapelu, ale také pro účinkující na Vašem plese. Uděláte jim tím velkou radost a jistě se do svého vystoupení pustí s větší chutí.

 

Zábava:

Tancujte, popíjejte, bavte se! To je základ každého úspěšného plesu! Zvěte své přátele k tanci, na drink... Jednoduše starejte se o to ať se na Vašem maturitním plese neustále něco děje! Nenechte zábavu jen tak volně plynout, přičiňte se, kde to jen půjde.

 

Alkohol:

Ano, jistě jste to už na plese každý spatřil. Student se díky velkému množství alkoholu pomalu ani nedoplazil pro šerpu. Přístup "mám to za sebou" není ten nejlepší, tedy alespoň né ze začátku plesu. Snažte se být zpočátku co možná nejvíce střízlivý. Pravá zábava přijde s půlnočním překvapením. Neplánujete ho? Pak tedy po slavnostním předávání šerp. Myslíme, že je dobré pít s mírou. Někdy bude pít i on za Vás...


A na konec:

Užijte si Váš maturitní ples! Věříme, že díky naším radám a tipům dovedete Váš slavnostní večer k dokonalosti... Užijte si ho i za nás!